top of page

מעצבת פנים הום סטיילינג

Updated: Jun 16, 2023

הום סטיילינג ועיצוב פנים הם שתי קטגוריות שונות במהותן מבחינת האמצעים בהם המעצב או הסטייליסט עושה שימוש כדי ליצור חלל ביתי נעים, המותאם לצרכיהם של בני הבית. למעשה, הום סטיילינג הוא תחום משלים, או תת-קטגוריה בתוך התחום הרחב יותר של עיצוב פנים. בעוד שעיצוב פנים נוגע להיבטים בסיסיים כגון החלוקה הפנימית של הבית, קביעת מיקומי החללים הציבוריים והפרטיים, חדרי השירות ופינות שונות כגון פינת אוכל, פינת משפחה, או פינת עבודה, הום סטיילינג לבית מטפל בשכבות העליונות של העיצוב ונוגע להלבשת הבית מבחינת צבעים, אביזרים, פריטי ריהוט וטקסטיל. זוהי הבחנה חשובה שיש לקחת בחשבון כאשר ניגשים לבחירת אשת מקצוע. השוק מציע כיום אינספור קורסים ללימוד הום סטיילינג, שכל אחד יכול להתקבל אליהם ולקבל תעודת גמר תוך זמן קצר מאד, ללא ידע מוקדם. לעומת זאת, לימודי עיצוב פנים הם ממושכים ומקיפים הרבה יותר, מקנים ידע רחב וחשוב על סגנונות עיצוב, חישוב כמויות של חומרים, התחשבות בשיקולים מבניים ואדריכליים והיבטים רבים נוספים. מעצב פנים מוסמך יודע כיצד לשנות את ה"עצמות" של החלל הקיים, את המבנה שלו ואת הפונקציות השונות בתוכו, בעוד שמי שלמד רק הום סטיילינג, יכול לטפל רק ב"קוסמטיקה" של הבית, במסגרת הנתונים הקיימים.היתרונות בעבודה עם מעצבת פנים והום סטיילינג

בוגרת לימודי עיצוב פנים מתמחה כחלק מהלימודים גם בהום סטיילינג – דבר שאינו נכון במקרה ההפוך, של מי שהתמחתה רק בהום סטיילינג, אך אין לה ידע בעיצוב פנים (או שיש לה רק ידע בסיסי מאד). מעצבת פנים מביאה אתה עולם עשיר של ידע בשני התחומים: עיצוב וסטיילינג לבית, וגם אם הלקוח מעוניין רק בהלבשה של הבית, מבלי לשבור קירות ולערוך שינויים מרחיקים לכת, יש לידע שלה ערך רב, שישפיע מאד על התוצאה הסופית. כמי שרואה את התמונה הגדולה והרחבה יותר, יש למעצבת את הכלים לשפר באמצעות הסטיילינג לא רק את מראה הבית, אלא, גם לפצות באמצעותו על ליקויים מסוימים, לשפר את הזרימה בחלל, לייצר חלוקה ויזואלית בין אזורים שונים בבית תוך שמירה על אחידות סגנונית, לגרום לחלל להיראות גדול ומרווח יותר, או דווקא אינטימי יותר ועוטף, ועוד. במילים אחרות, הום סטיילינג ראוי לשמו הוא הרבה מעבר לארגון מחדש של החפצים הפזורים בבית, הזזה של רהיטים, או רכישת פריטים חדשים.


כיצד לבחור בין עיצוב פנים וסטיילינג לבין סטיילינג בלבד?

אפשר לסכם ולומר, שזוהי החלטה המבוססת במהותה על שני שיקולים מרכזיים: צורך ותקציב.

  • צורך - ישנם מקרים בהם דרוש שינוי משמעותי על מנת להתאים את הבית לצרכי דייריו. לפעמים זה תינוק חדש שהצטרף למשפחה וזקוק לחדר, לפעמים זו דווקא התאמה מחדש לאחר שכל הילדים בגרו ועזבו את הבית ובמקרים אחרים, יש צורך לערוך שינויים לאחר תאונה או בעקבות מחלה של אחד מבני הבית, שצרכיו הפיסיים השתנו. במקרים כאלה, בדרך כלל שינוי קוסמטי בלבד אינו מספיק, ודרושה חשיבה מחדש על כל המערך הביתי, כולל חלוקת החדרים, הזזה של פונקציות ממקום אחד לאחר בתוך הבית וכד'. למשימה כזו, יש לשכור את שירותיה של מעצבת פנים מנוסה. לעומת זאת, ישנם מקרים בהם הבית עונה על צרכי יושביו, הם נהנים לחיות בו ומוצאים אותו נוח ומספק ורק רוצים לרענן אותו, או לשנות את הטון העיצובי שלו. כאן, הום סטיילינג בהחלט יכול לעשות את העבודה. לדוגמא, דירה או בית ישנים בסגנון וינטג' או בסגנון כפרי, יכולים להפוך באמצעות הום סטיילינג לבית מודרני, מינימליסטי, או דווקא לחלל בעיצוב בוהו שיק. זה נכון לגבי בית שלם, כמו גם לחדר אחד שמעוניינים לשנות את מראהו. גם כאשר מעוניינים להעמיד בית להשכרה מבלי להיכנס להוצאות גדולות, יש יתרון גדול להום סטיילינג שהוא זול ומהיר יותר מעיצוב פנים, יכול לחולל נפלאות בנראות הבית ולשדרג משמעותית את מידת האטרקטיביות שלו ואפילו את התמונות שלו המיועדות לפרסום בפלטפורמות שונות כגון "יד 2", "Airbnb", או "בוקינג".

  • תקציב - מטבע הדברים, ככל שהיקף השינוי הנדרש הוא גדול ומורכב יותר, כך התקציב הנדרש עבורו הוא גבוה יותר. כאן, מומלץ לעשות חושבים ולשקול את כל האפשרויות. לפעמים, עיצוב פנים חכם ואיכותי יכול למנוע את הצורך בקניית דירה חדשה וגדולה יותר ואז, גם אם מדובר על תכנית עיצוב יקרה יחסית, היא עדיין יכולה להיות זולה יותר באופן משמעותי בהשוואה למעבר לדירה חדשה ויקרה, שגם בה, לרוב יידרשו התאמות כאלה ואחרות. כאשר התקציב מוגבל מאד, הום סטיילינג הוא בהחלט מענה מצוין לשדרוג הנראות של הבית ולשיפור התחושה שהוא משרה על כל מי שנמצא בו.

אלו שני השיקולים המרכזיים הללו של צורך ותקציב, מצטרף גם שיקול הזמן. הום סטיילינג הוא תהליך קצר ופשוט, שעשוי להסתיים לפעמים ביום או יומיים, אם רק צובעים קיר או שניים ומארגנים מחדש רהיטים וחפצים שכבר יש בבית, או להימשך שבועות בודדים, אם מדובר על בית גדול, על עבודות צביעה של קירות ורהיטים ועל ליקוט ורכש של רהיטים ואביזרים חדשים. לעומתו, עיצוב פנים הוא תהליך שנמשך בדרך כלל לפחות חודש-חודשיים ובמקרים מסוימים גם מעבר לכך, כאשר נדרשת שבירת קירות, הוספת או הסטת נקודות חיבור של מים וחשמל, החלפת ריצוף וחיפויים, והזמנת פריטי נגרות בהתאמה אישית.

שמי יעל אללוף, מעצבת פנים ובעלת סטודיו לעיצוב. החלטתם על עיצוב מחדש, או משוועים לריענון של בית אהוב? אשמח לשבת אתכם לפגישת היכרות וייעוץ, שבה נבין ביחד מהו סוג השינוי הנחוץ לכם באמת, וכיצד ניתן לבצע אותו במסגרת התקציב שלכם על הצד הטוב ביותר.


לתיאום פגישה, צרו קשר: בטלפון 054-924-9754 | באימייל yael@yaelcreate.com | או בהשארת פרטים בעמוד "צור קשר"


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page