top of page

עיצוב דירה בסגנון מודרני

Updated: Sep 10, 2023

דירות מעוצבות בסגנון מודרני תופסות מקום של כבוד בעולם העיצוב וכבר מזמן אינן נחלתם הבלעדית של אנשי הייטק או של בעלי "שיגעון לדבר". אנשים רבים שחושבים על דירות מעוצבות "מודרני" מדמיינים בית מינימליסטי, קר, מנוכר, חף מכל קישוט מיותר ועטוי צבעים ניטרליים ומשעממים, נטולי אמירה אישית. המציאות, רחוקה מאד מכך. התיאור הזה הוא תיאור של בחירה עיצובית ספציפית ונישתית ושל פרשנות מאד מוקצנת של המונח "מודרני". בפועל, סגנון מודרני יכול לבוא לידי ביטוי על פני טווח רחב של בחירות עיצוביות, לשלב בתוכו צבעים ומרקמים שונים, ולנטות להמון כיוונים אפשריים, החל מעיצוב יוקרתי, מהוקצע ומלוטש, ועד עיצוב פנים מודרני חם.

מאמר זה סוקר את המאפיינים הבולטים של הסגנון העיצובי הזה, ושופך אור על העקרונות המרכזיים שלו.


קווי היסוד של עיצוב דירות מודרני

  • ניקיון ויזואלי - אחד העקרונות הבולטים בעיצוב בסגנון מודרני. כשאומרים "ניקיון ויזואלי" הכוונה היא לא בהכרח היצמדות לגווני לבן, אפור ושחור, אלא, לשמירה על קו מנחה אחיד ברחבי הדירה, על מעברים חלקים מבחינה סגנונית בין חלל למשנהו ועל פלטת צבעים מצומצמת שניתן לתבל אותה בנגיעות צבע באמצעות פריטים וחפצים קטנים. עיקרון זה מיושם באמצעות הימנעות מעומס חפצים ורהיטים, הצנעת אלמנטים כגון כבלים, אביזרי פרזול, תומכי מדפים וכד' ושימוש בפטנטים כגון מדפים צפים, גופי תאורה סולידיים או דלתות ארונות חלקות הנפתחות בלחיצה. יש חשיבות גם לשמירה על מרווחים נדיבים למעבר בין רהיטים ואזורים שונים בבית ועל חללים פתוחים, המאפשרים שדה ראייה מלא שאינו מופרע על ידי אובייקטים בולטים. השילוב של כל אלה, מקנה תחושת מרחב ונכון לדירת סטודיו קטנה כמו גם לבית פרטי גדול ומרווח.

  • פשטות - עיקרון שמתחבר מאד לניקיון הוויזואלי. הפשטות יכולה לבוא לידי ביטוי בבחירת חומרים שעברו עיבוד מינימלי באופן ששומר על תכונותיהם הטבעיות, הימנעות מקווי מתאר מסולסלים ומורכבים ושמירה על קווים ישרים וארוכים, או מעוגלים ברכות, המושכים את העין למרחק.

  • פונקציונליות - ויתור על חפצים חסרי תכלית ושימוש ברהיטים ובפריטים רב תכליתיים, המאפשרים להסתפק בפחות חפצים ולהימנע מעומס. עיקרון זה עובד נהדר בדירות קטנות שצריכות להכיל מספר נפשות ומגוון אזורי פעילות. כך למשל, חדר ילדים קטן יכול לאכלס שני ילדים באמצעות תכנון חכם ושימוש ברהיטים משולבים כגון מיטת קומתיים, מיטת גלריה שמתחתיה יש מקום לשולחן עבודה או לפינת משחקים, או ארון שחלקו העליון משמש לאחסון בגדים וחלקו התחתון מאחסן ספרים וצעצועים.

נישות בתוך הסגנון המודרני

  • עיצוב מודרני קלאסי - הגרסה המוקדמת יותר של העיצוב המודרני, שמאופיינת במראה יוקרתי הנוטה יותר לשמרנות ולפעמים עלול ליצור תחושת כובד אם לא נזהרים בו. בסגנון עיצוב זה עושים שימוש בבדים עשירים כגון קטיפה, משי וז'קארד, בחומרים ובגימורים מבריקים כגון שיש, זכוכית, קריסטל, עץ מלוטש, ומתכות מבריקות.

  • עיצוב תעשייתי - מאופיין בחלל גדול ופתוח, הרבה פעמים עם תקרות גבוהות וחלונות גדולים, הרבה אור טבעי ושימוש בחומרים כגון בטון, ברזל, לבֵנים חשופות, צנרת חשופה, עץ גושני ומרקמים גסים ובלתי מעובדים. זהו סגנון עיצובי מאד ישיר ובלתי מתנצל, שמציג את הדברים כפי שהם ונאמן למהותם.

  • עיצוב בסגנון פופ - גרסה צבעונית ונועזת יותר של העיצוב המודרני, שחולקת כבוד לדמויות מצוירות, פריטים אייקוניים כגון בובות, משחקים, הדפסים, ואוספים למיניהם. מתאימה לחובבים נלהבים של נישה מסוימת, כמו למשל תרבות הפופ היפנית שמזוהה עם דמויות מאנגה ובובות קוקאשי, או לאספנים שנהנים ללקט פריטים סביב נושא מסוים ולהציגם לראווה ברחבי הבית.

  • עיצוב מודרני חם - סגנון מאד מבוקש ואהוד שקולע לטעמם של רבים. הוא האיזון המושלם בין פשטות וניקיון לבין חמימות וביתיות. משיגים אותו באמצעות שימוש בחומרים חמים כגון עץ (ריצוף פרקט למשל), פריטי טקסטיל קלילים וטבעיים, שמוסיפים טאץ' מבלי להכביד על החלל ועל העין (וילונות בהירים וקלילים שקופים למחצה, או שטיחים בצבע חלק או בדוגמא סולידית שעשויים סיבים עבים ורכים) ופלטת צבעים רכה וחמימה (גוני שמנת, עץ, אפור חם, גוני פסטל וגוונים טבעיים כמו ירוק מרווה, לבנדר, וכד').

  • עיצוב מודרני-אתני - שעטנז של שני סגנונות פופולריים מאד. בעוד שהעיצוב האתני יכול להיות לפעמים שלוח רסן, עשיר בחפצים, צבעוני ואקלקטי, הרי שבגרסתו המודרנית הוא מתון יותר, זהיר יותר מבחינת הצבעוניות ושומר יותר על אחידות סגנונית. סגנון זה מושג באמצעות שימוש במעט קישוטים ובחומרים טבעיים. למשל, עבודות מקרמה, מקלעות קש טבעי, צמחים בכלי חרס וקרמיקה, רהיטים ופריטים מעץ, במבוק, ראטן וזכוכית.

  • עיצוב נורדי - שואב את השראתו מתרבות מדינות סקנדינביה הנשענת על קרבה לטבע, פשטות, ערכים של שמירה על הסביבה, מינימליזם והעדפת איכות על כמות. מתבטא בצבעוניות סולידית מאד של שמנת, עץ, מוקה, אפור, שחור ולבן עם נגיעות צבע קלות מאד. פלטת הצבעים הקרירה מתאזנת באמצעות שימוש בחומרים טבעיים, כך שהתוצאה הסופית היא דירה נעימה מאד שמשרה חמימות, קלה מאד על העין וגם קלה לתפעול ולתחזוקה. ניתן למצוא נקודות השקה בין העיצוב הנורדי לעיצוב בסגנון זן, שמושפע מערכים דומים ומכניס את הטבע הביתה באמצעות צבעים, חומרים ומרקמים ולפעמים גם באמצעות פריטי ריהוט צנועים ונמוכים, השומרים על המשתמש בהם קרוב לאדמה (מיטות פוטון, מחצלות, כריות הסבה, שרפרפים ודרגשים נמוכים).


לסיכום, עיצוב דירה מודרנית הוא עניין של פרשנות ושל טעם וניתן לקחת אותו להרבה מאד כיוונים, או לשלב חלק מהמאפיינים שלו עם סגנונות עיצוב אחרים. הבסיס לקבלת החלטה לגבי הכיוון העיצובי הנכון והרצוי, הוא מציאת הסגנון שמשקף בצורה הטובה ביותר את הערכים האישיים, התפיסות, ההעדפות והצרכים האישיים, מבלי להיצמד לכללים נוקשים מדי.


שמי יעל אללוף, מעצבת פנים ובעלת סטודיו לעיצוב. אם חשקה נפשכם בדירה מעוצבת בסגנון מודרני וחשוב לכם שהיא תהיה מתוכננת ומעוצבת בצורה חכמה, שעונה על צרכיהם של כל בני הבית, אני מזמינה אתכם לפגישה שבה נשוחח, נכיר, ונגבש יחד את הכיוון העיצובי המתאים לכם ביותר.


צרו קשר: בטלפון 054-924-9754 | באימייל yael@yaelcreate.com | או בהשארת פרטים בעמוד "צור קשר"


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page