top of page

עיצוב דירות קבלן

Updated: Jun 16, 2023

עיצוב דירות קבלן - איך לעצב דירת קבלן סטנדרטית?

עיצוב דירה חדשה הוא תהליך, שכמו קסם, הופך חלל שמחולק באמצעות קירות ומשובץ בחלונות ובדלתות – לבית. במובן הזה, עיצוב פנים דירה חדשה מקבלן, אפילו יותר מאשר עיצוב דירה מיד שנייה שכבר בוצעו בה שינויים במהלך השנים, דומה מאד לתהליך שבו אמן הופך חומר גלם פשוט וסטנדרטי – ליצירת אמנות. בדיוק כפי שצייר ניגש אל בד קנבס חלק וגנרי והופך אותו ליצירת אמנות יחידה במינה, באמצעות קומפוזיציה ייחודית של צבעים, מרקמים, חיבורים ופרופורציות - כך מעצבת או מעצב פנים יוצקים אל תוך דירה את אותם מאפיינים שיהפכו אותה לדירה אחת ויחידה, שתשקף את טעמם, העדפותיהם וסגנון חייהם של יושביה. עם זאת, בניגוד ליצירת אמנות שכל תכליתה היא אסתטית או שנועדה לבטא אמירה כלשהי, עיצוב פנים חכם צריך לשלב שיקולים אסתטיים עם היבטים מעשיים ופונקציונליים ולוודא שהדירה תענה על כל צרכי היום-יום של בני הבית ותהיה נוחה לתחזוקה ולתפעול.


העקרונות החשובים שמעצב טוב נשען עליהם בבניית תכנית העיצוב הם עקרונות על-זמניים, שאינם תלויים בגודל הדירה, בצורתה, או במספר בני הבית שעתידים לגור בה. הם תקפים תמיד, בין אם מדובר על עיצוב דירת קבלן קטנה, עיצוב דירת קבלן 4 חדרים, או עיצוב דירת קבלן 5 חדרים. מאמר זה מפשט את העקרונות הללו ומסביר כיצד בונים תכנית עיצוב פנים מוצלחת.


אבני היסוד של התכנית העיצובית

כל תכנית עיצוב מתחילה בפגישה (ולפעמים ביותר מפגישה אחת), שבה המעצב לומד להכיר את הלקוח על ציפיותיו ורצונותיו:

  • האם הדירה מיועדת למגורים עבור הלקוח, או שהוא רוכש אותה כנכס להשקעה ומתכוון להשכיר אותה? יש הבדל גדול בין דירה שמיועדת למגורים עבור אדם או משפחה ספציפיים, לבין כזו שמיועדת להשקעה וצריכה להיות אטרקטיבית עבור קהל רחב של שוכרים פוטנציאליים לטווח ארוך או קצר. ייעוד הדירה משפיע על התקציב המוקדש לעיצוב, על החומרים שייבחרו, על תכנית המתאר, על חלוקת החדרים והיבטים רבים נוספים.

  • כמה דיירים יהיו בדירה - מספר הדיירים בהינתן גודל הדירה, הוא שיקול מרכזי בתכנית העיצוב, שמאד משפיע על הבחירות העיצוביות. כאשר יחיד או זוג מתחדשים בדירה גדולה, ישנה גמישות רבה בחלוקת החללים ויותר מרווח שאפשר לשחק אתו. לעומת זאת, כאשר משפחה בת 5 נפשות נכנסת לדירה של 100 מ"ר, לרוב, ההיבט של יצירת חלל אישי לכל ילד, לצד פינות חשובות אחרות כגון פינת אוכל או פינת עבודה, הופך לקו מנחה משמעותי ומכתיב חלק גדול מהשיקולים העיצוביים.

  • סגנון החיים של הדיירים - יש מי שעובד מהבית ונמצא בו שעות רבות כל יום ויש מי שעובד בחוץ וחוזר הביתה רק בשבע בערב; יש מי שאוהב לארח בגדול ויש מי שעורך את רוב המפגשים החברתיים שלו מחוץ לבית; יש מי שלא מוכן לוותר על פינה או חדר עם מכשירי כושר ביתיים, או על פינה לציוד סקי או כלֵי נגינה; יש מי שכל חפציו האישיים נכנסים לכמה ארגזים ויש מי שאוהב חפצים ואסף במשך שנים רבות פריטים מטיולים בכל העולם. לכל אדם ולכל משפחה, יש סגנון חיים מסוים, שתכנון הדירה צריך לקחת בחשבון ולשרת אותו בצורה הטובה ביותר. לדוגמא, עיצוב סלון, מטבח ופינת אוכל בחלל אחד בדירת קבלן שנחשב כיום לסטנדרט, עשוי להתאים למשפחה גדולה שמרבה לארח. אך אם אותה משפחה עתידה להיכנס לדירה קטנה יחסית, שאין בה מקום לפינת עבודה נפרדת וצריך לייצר אותה יש מאין, כאן יש מקום ליצירתיות ולחשיבה מחדש על החלוקה הפנימית של החללים הציבוריים הפתוחים.

  • העדפותיהם של הדיירים - אילו צבעים הם אוהבים, לאיזה סגנון עיצובי הם נוטים, האם חשוב להם לשמור על חלק גדול מהרהיטים והחפצים שכבר יש להם או שהם מעדיפים להתחיל מחדש? האם יש חילוקי דעות בנוגע להעדפות מסוימות בין חלק מבני הבית? בהרבה מקרים, יש הבדל בהעדפות ובטעמים בין שני בני זוג ועיצוב מוצלח יידע לגשר על הפערים ולשלב בין העדפות שונות.

  • צרכים עכשוויים ועתידיים - דירה מתוכננת היטב צריכה לאפשר גמישות מקסימלית ולאפשר התאמה לצרכים משתנים במינימום השקעה עתידית נוספת. עליה להתאים לצרכים הנוכחיים של הדיירים, אך לקחת בחשבון גם שינויים עתידיים שדייריה צופים שיקרו בשנים הקרובות, כמו למשל, הרחבת המשפחה, או חדר נוסף להורה מבוגר.

עיצוב פנים דירת קבלן – טיפים לעבודה עם מעצבת פנים

יש יתרון גדול לעיצוב והתאמה של דירת קבלן בהשוואה לעיצוב מחדש של דירה מיד שנייה – בעיקר כשהדירה נרכשה "על הנייר" והבניין עדיין בתהליכי בנייה. במקרה כזה, מומלץ ביותר להכניס את המעצבת לתמונה מוקדם ככל האפשר, משום שניתן לערוך שינויים מסוימים בתכנית הקבלן המקורית בשלבים מוקדמים של הבנייה ולחסוך משמעותית בעלויות.

  • מטבח – ניתן לסכם עם הקבלן על תכנית מתאר וארונות מטבח לפי בחירת הלקוח. כאשר זה מתבצע לפני שהקבלן כבר הציב את המטבח הסטנדרטי שלו, נהוג לנכות ממחיר הדירה את מחיר המטבח שהובטח במפרט המקורי.

  • נקודות מים וחשמל – הזזת והוספת יציאות וכניסות מים ונקודות חשמל היא עניין יקר למדי. כאשר השינויים מבוצעים מראש תוך כדי בנייה, מדובר על חסכון משמעותי בעלויות.

  • הזזת או שבירת קירות פנים – דירת 5 חדרים ניתן לרווח ולהפוך לדירה בת 4 חדרים, או להפך, להוסיף לה חצי חדר או אפילו חדר שלם. גם כאן, ביצוע מוקדם של השינויים בחלוקה הפנימית על ידי הקבלן ולא רק לאחר גמר הבנייה, יוזיל משמעותית את העלות הכוללת של הפרויקט.


שמי יעל אללוף, מעצבת פנים ובעלת סטודיו לעיצוב. אם קנית דירה חדשה מקבלן, או שנכנסת לדירה שהושארה כפי שנרכשה מהקבלן וחשוב לך להכניס לתוכה לב ונשמה ובעיקר, את המגע האישי שלך – הגעת למקום הנכון. אני מזמינה אותך לתאם פגישה שבה נכיר, נשוחח ונזקק ביחד את הדברים שחשובים לך באמת כדי להפוך את הדירה מאוסף של קירות לבית נח, נעים ומזמין, שכיף לחיות בו.

ניתן ליצור קשר: בטלפון 054-924-9754 | באימייל yael@yaelcreate.com | או בהשארת פרטים בעמוד "צור קשר"


Komentar

Dinilai 0 dari 5 bintang.
Belum ada penilaian

Tambahkan penilaian
bottom of page