top of page

עיצוב פנים לבית

Updated: Jun 16, 2023

תכנון בתים הוא תחום נרחב מאד, שתחתיו פועלים אנשי מקצוע ומומחים שונים: מהנדסים, אדריכלים, מעצבי פנים וסטייליסטים. כאשר מדברים על עיצוב בתים, לרוב מתכוונים לעיצוב פנים. מעצבת פנים לבית היא אשת המקצוע שתהיה אחראית על החלטות לגבי חלוקה פנימית של חלל הבית לחדרים ולאזורים שונים; בחירה של חומרי ריצוף וחיפוי; תכנון נישות, ארונות ויחידות אחסון; קביעת המיקום והסוג של גופי התאורה ברחבי הבית; הסטת והוספת נקודות חשמל ומים ולבסוף, גם גימור באמצעות רהיטים, אביזרים ופריטי טקסטיל (תת-קטגוריה בעיצוב פנים, שנקראת "הום סטיילינג", או "הלבשת הבית").יתרונותיו של עיצוב פנים - בית פרטי או דירה בבניין

לא מעט אנשים חושבים על עיצוב פנים כעל מותרות לעשירים בלבד, או כעל תחום שעוסק אך ורק בַאסתטיקה ובַאופן שבו הבית נראה. המציאות היא רחוקה מאד מכך וחשוב לדעת, שלעיצוב פנים יש השלכות מרחיקות לכת על איכות החיים בבית, על מידת הנוחות והפונקציונליות שלו ועל מידת היכולת שלו לשרת את בני הבית היטב במשך שנים ארוכות, מבלי שיזדקקו לשיפוצים ושינויים תכופים ויקרים. זאת, משום שעיצוב פנים מוצלח וחכם, מתחיל קודם כל ביצירת הבסיס שיספק את המענה האופטימלי לצרכים הייחודיים של דייריו ורק לאחר מכן, "מלביש" עליהם את המאפיינים האסתטיים בצורה שהולמת את ההעדפות והמשאלות האישיות של בני הבית ומתאימה לטעמם ולסגנון האישי שלהם. בית או דירה מעוצבים היטב הם כאלה שיש בהם כל מה שהדיירים זקוקים לו בדיוק במידה ובמיקום הנכונים עבורם ובקנה המידה המתאים, בין אם מדובר על דייר יחידי, על זוג, או על משפחה מרובת נפשות. יותר מכך, בית שעוצב בחוכמה יוכל לענות גם על צרכים עתידיים ועל מצבים שצפויים להשתנות, באופן שלא ידרוש הוצאה כספית משמעותית נוספת ויאפשר לבצע את ההתאמות הנחוצות ביעילות ובקלות. בנוסף לכל אלה, עיצוב נכון מתחשב גם בסביבה שבה הבית נמצא ולוקח בחשבון מאפייני אקלים, מזג אוויר, אור, כיווני אוויר וכד', ויכול לחסוך בטווח הארוך כסף רב על הוצאות חימום, קירור, אוורור ותאורה.


כיצד מתכננים עיצובי בתים שונים?

מעצבת פנים מקצועית ומיומנת יודעת בדיוק אילו שאלות לשאול את לקוחותיה וכיצד לזקק יחד עמם את הקווים המנחים שיכתיבו את התכנית העיצובית אותה תבנה למענם. התכנית העיצובית נשענת על מספר עקרונות בסיסיים שנכונים לכל לקוח באשר הוא ושבמסגרתם, יוגדרו התכנים ויתקבלו ההחלטות הנוגעות ללקוח ספציפי:

  • ייעוד הדירה - יש הבדל גדול בין עיצוב בית או דירה שהם נכס להשקעה, לבין עיצוב בית עבור אדם או משפחה מסוימים. ההבדל מתבטא במשתנים רבים כגון התקציב שמקצים לעיצוב, החלוקה לחללים פרטיים וציבוריים, תכנון אזורי האחסון, מיקום הפתחים (דלתות וחלונות), בחירת החומרים שמכתיבה, בין השאר, את קלות התפעול והתחזוקה של הבית, ועוד. ככל שהגדרת הייעוד תהיה מדויקת ומפורטת יותר, כך התכנית העיצובית תספק מענה מקיף ושלם יותר. לדוגמא, גם בעיצוב נכס שמיועד להשקעה חשוב להגדיר האם הוא צריך לענות על צרכים רבים ומשתנים של דיירים מגוונים שישכרו אותו לתקופות קצרות, או אולי בכלל עליו לכלול יחידה עם כניסה נפרדת, שתמשוך גם קהל יעד של מטפלים, או מדריכים שזקוקים לקליניקה או למתחם הוראה בתוך הבית.

  • מספר הנפשות שהבית נועד לשרת - מספר הנפשות וגודל הבית (שטחו), הם שני גורמי מפתח בבניית תכנית העיצוב. ככל שבית קטן יותר צריך להכיל מספר גדול יותר של אנשים, כך המעצבת נדרשת ליותר פתרונות יצירתיים, שיתנו מענה מלא לצרכים של כל בני הבית. שיקול זה בולט במיוחד לאור המגמה המובהקת של הקטנת שטחי המגורים והקפיצה ביוקר המחייה, שפלשה גם אל עלויות חומרי הבניין ואל עלויות הבנייה באופן כללי. אל המשתנים הללו נלווים גורמים משפיעים נוספים כגון אילוצים מבניים שיש לתכנן בהתאם להם, אלמנטים שמעוניינים להסוות או להסתיר (כמו למשל, כבלי חשמל או מערכת מיזוג אוויר), והיבטים נוספים.

  • אורח החיים של בני הבית - עיקרון שהוא אבן יסוד בתכנית העיצוב ולפיו יבוצעו בחירות והחלטות לגבי החומרים, הקצאת שטחי האחסון והמיקום שלהם, מספר חדרי הרחצה ואזורי השירות, איחוד או הפרדה בין פונקציות ואזורים שונים בבית כגון פינת עבודה, או פינת משחקים, חלוקת החללים הפרטיים והציבוריים בין קומות הבית במידה והבית בנוי על יותר ממפלס אחד, ועוד. במילים אחרות, בית שמתוכנן עבור משפחה ששני ההורים בה עובדים מהבית וגם נהנים לערוך בו מפגשים חברתיים רבי משתתפים, יעוצב באופן שונה לחלוטין מבית שבו רוב בני המשפחה יוצאים בבוקר וחוזרים רק אחר הצהריים או מאוחר יותר ונוהגים לארח לעיתים רחוקות, אך לעומת זאת, זקוקים לחדר נוסף בשביל הסבתא שמתגוררת בחו"ל ומגיעה לביקור של שבוע כל כמה חודשים. כמובן, שלצד כל זאת יש לקחת בחשבון את השוני באופי הבית. עיצוב פנים בתים פרטיים שונה מאד מעיצוב דירה בבניין וכל אחד מהשניים דורש התחשבות במערכת שיקולים שונה.

  • טעמם והסגנון האישי של בני הבית - כאן נכנס לתמונה הסגנון האישי. עיצוב בתים פרטיים בסגנון מודרני, כפרי, נורדי, או אקלקטי, הוא בחירה שהמעצבת תעשה לאחר למידת ההעדפות והרצונות של הלקוח והגדרת הסגנון העיצובי יחד אתו.

  • תכנון קדימה - אחד מתפקידיה של המעצבת הוא לברר עם הלקוחות האם הם צופים שינוי בצרכיהם בטווח הקצר או הארוך והאם חשוב להם שהבית הנוכחי יוכל לתת מענה לצרכים הללו, או שבכוונתם לעבור בהמשך לבית אחר. לדוגמא, זוג צעיר שמתכנן להביא ילדים, זוג מבוגר שרוב ילדיו כבר פרחו מהקן אך חשוב לו לתכנן חדר או שניים לאירוח של הנכדים, או אדם שמתכנן שינוי תעסוקתי וצפוי לעבור לעבוד מהבית.

שמי יעל אללוף, מעצבת פנים ובעלת סטודיו לעיצוב. אם אתם נמצאים בשלבי התכנון של בית חדש, או מבקשים לשפץ את ביתכם הקיים, אני מזמינה אתכם לתאם עמי פגישה שבה נשוחח על כל הדברים החשובים ונחליט יחד על התכנית המתאימה לכם ביותר במסגרת התקציב שהגדרתם.

מוזמנות ומוזמנים ליצור קשר: בטלפון 054-924-9754 | באימייל yael@yaelcreate.com | או בהשארת פרטים בעמוד "צור קשר"


Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page